Stephen King pisze kryminały

Zupełnie inaczej o zbrodni

Billy Summers z www.taniaksiazka.pl to najnowsza książka kryminalno-sensacyjna od Stephena Kinga. Nie należy wyciągać pochopnych wniosków z tego, że autor zrezygnował z przerażania swoich czytelników. Nadal to robi, ale obecnie serwuje sytuacje bez elementów fantastycznych, magicznych czy baśniowych. A to, co dzieje się w realnym świecie może jeżyć włos na głowie jeszcze silniej niż najbardziej wymyślna bestia.

Autor całkowicie oddaje głos bohaterowi, który będzie nas prowadził przez całą fabułę z perspektywy pierwszoosobowej. W niewielkiej miejscowości, w której się osiedli będzie typowym pisarzem, który ma do wypełnienia misję, pośród ludzi, którzy nie do końca są z nim szczerzy. Postaci u Kinga będą również powracać z innej klasycznej kanwy; znajdziemy tu przerażającego pastora, nastolatków znudzonych życiem, pijaka-filozofa, który wie wszystko o wszystkich i tego wariata, który przez alkoholizm zrujnował sobie życie. W dodatku kilkukrotnie natkniemy się na nawiązania do wcześniejszych książek autora, takich jak Outsider czy Lśnienie, co stanowić będzie dodatkowy kąsek dla jego fanów.

I wtedy pojawia się ona


Problemy społeczne, które poruszane są w tej książce pojawiły się już wielokrotnie w powieściach autora, ale zawsze w drugim planie. Tym razem jedna z bohaterek, Alice, opowie swoją historię bardzo dokładnie, na tyle, że nie będziemy w stanie się z niej otrząsnąć. Billy będzie doskonale rozumiał, dlaczego kobieta nie umie ułożyć sobie życia po tym incydencie, ale w swoich założeniach podejmie się krucjaty, która z góry jest skazana na niepowodzenie.

Kluczową rolę w decyzjach Billy’ego będzie odgrywał czas. Częstokroć nie znajdzie się w odpowiednim miejscu, zaprzepaszczając moment, który powinien wybrać. To doprowadzi do pierwszego błędu, który popełni podczas zlecenia. A to z kolei doprowadzi do katastrofy, z której praktycznie nie będzie wyjścia. Pod warunkiem oczywiście, że wyjść z niej bohater zamierza żywy.