Stephen King kryminalnie

Autor, który nie zawodzi

Lekkie pióro Stephena Kinga jest znane czytelnikom na całym świecie. Obojętnie, w jakiej sferze literackiej się nie obraca, tak będzie sobie radził świetnie w każdej z nich. Od horroru, dzięki któremu zyskał sławę, po fantastykę i science fiction. Obecnie przyszła pora na kryminały sensacyjne, w których brak elementów fantastycznych nie jest problemem. Po świetnie przyjętym “Później” i trylogii o Billym Hodgesie czas na najnowszą powieść – “Billy Summers” (https://www.taniaksiazka.pl/billy-summers-stephen-king-p-1543928.html).

Tytułowy bohater to były żołnierz, który, jak wielu przed nim, zawiódł się zawodem. Podczas walk w Iraku szala goryczy się przelała. Jego zajęcia nie miały nic wspólnego z obroną, walką fair czy nawet zapewnieniem bezpieczeństwa. Po powrocie do domu zrzuca mundur i obiecuje sobie, że nie zhańbi się więcej wkładając go. Rozpoczyna zajęcie po drugiej stronie prawa, zostaje płatnym zabójcą. Wybiera sobie te ofiary, które uważa za zbędne społecznie. Jedni mówią, że bawi się w Boga. On sam nazywa się śmieciarzem, który zbiera to, co nie jest nikomu potrzebne.

Miasteczko w sercu niczego

Ostatnie zlecenie, które przyjmuje, rozegra się w małej mieścinie, której nazwa nie jest istotna. Ciężko przejść tam niezauważonym, więc Billy kłamie, że przyjechał tu, by odpocząć i nabrać sił przed napisaniem nowej książki. W trakcie czekania na swoją ofiarę zaczyna pisać, by nie budzić podejrzeń. Z zapisków wyłania się coś pomiędzy opowiadaniami a pamiętnikiem, w którym pojawia się wiele historii z dzieciństwa oraz czasów pracy w wojsku. Każda z nich jest równie przerażająca, o każdej z pewnością trudno opowiadać, do niektórych niełatwo się przyznać.

Przez przypadek Billy poznaje też dziewczynę o bardzo trudnej przeszłości. Dla niej postanawia zrobić wyjątek i w imię rodzącego się uczucia decyduje, że rozprawi się z kimś, kto kiedyś zrobił jej krzywdę. Nawet nie wie, jak daleko idące konsekwencje będą płynęły z tej decyzji. W dodatku nałożą się na plan, który powinien wykonać.